Tant Grön-odlad Chili 2019

Nu äntligen har jag sammanställt chili-listan:)
62 sorter, från superduperheta till paprikamilda. En blandning av mina favoriter och spännande nyheter jag inte kunde motstå. Nästan alla är sådda… och många, många nyvakna småplantor tittar upp ur sålådorna:):) Så kul!
Och snart finns även bilder med sortbeskrivningar klara att tjuvkika på i butiken.

Har sorterat dem här nedan i ungefärlig styrkeordning. En lång härlig lista:)
Styrkan kan variera, men scovilleskalan ger en bra hint om vad du kan förvänta dig.
Capsicum annuum, baccatum, chinense, frutescens, pubescens… alla med olika karaktär och utseende. Från låga buskiga plantor till manshöga träd…Frukter men fantastisk variation i färg, form, hetta och inte minst aromer.
Styrkan kommer från ämnet capsaicin, som mäts i sk Scoville-grader. Från några hundratal enheter upp till de hetaste på över 2 miljoner!!
Den mesta styrkan finns i mellanväggarna där fröna sitter. Hantera heta frukter mycket varsamt (använd handskar, är ett hett tips;)

Superduperheta;
CarolinaReaper 
(chinense) 2.4 miljoner!!!!
TrinidadScorpion (chinense) 1,5 miljon!!!
Jay´sGhostScorpionChocolate (chinense) superhet!!
Jay´sPeachGhostScorpion (chinense) 1 miljon!!
Trinidad MorungaScorpionYellow (chinense) 1 miljon!!
Bhut/NagaJolokia  (chinense) 1 miljon!!(spökbett)
BhutJolokiaPeach (chinense) 1 miljon!!
CGN 21500 x Barrackpore (chinense) 1miljon!!

Superheta;
PinkTiger 
(chinense) 350.000 minst
Habanero CaribbeanRed (chinense) 100.000-450.000
Citrongul Habanero (chinense) 300.000-400.000
ChocolateScotchBonnet (chinense) 100.000-300.000
HabaneroGolden, ekofrö (chinense) 300.000
Habanero (chinense) 100.000-350.000
Habanero St Martin (chinense) 120.000
SimbabweBlack (frutescens) 100.000-300.000
PiriPiri (frutescens) 100.000-200.000
SmoothWhite (chinense) 100.000-200.000
Trinidad PurpleCoffe, ekofrö (chinense) ca 100.000
Röd Rocoto (pubescens) 50.000-250.000
Rocoto Canario (pubescens) 50.000-100.000
Rocoto Cera Manzano (pubescens) 50.000-70.000
Blondie (baccatum) 30.000-100.000

Heta/Medel;                     
Arizona (annuum) 70.000
BlackPearl (annuum) 10.000-30.000(vissa upp till 80.000)
Impala F1 (annuum) 30.000-50.000
CayennePurple (annuum) 30.000-50.000
SerranoPurple (annuum) 10.000-20.000
BlackFangs (annuum) het
PurpleSplash (annuum) mdl/het
Coral, (körsbärschili) ekofrö (annuum)mdl/het (ca 30.000)
PurplePeach (chinense) 15.000-30.000
CayenneLongSlim (annuum) 5.000-30.000
PurpleTiger (annuum) 12.000-30.000
HotPalette (annuum) 5.000-30.000
HotLemon, ekofrö (baccatum) 15.000-30.000

Medel/Mild
Cheyenne
F1 (annuum) 2.500-30.000
PeterPeppar (penispeppar) (annuum) 10.000-23.000
PeterPeppar Yellow  (annuum) 20.000
MachuPichu (chinense) 15.000
JamaicanBell (baccatum) 500-15.000
Erotica (baccatum) 3.000-10.000
JalapenoLemonSpice (annuum) upp till 30.000
Jalapeno ,ekofrö (annuum) 3.500-10.000
BlackJalapeno, ekofrö (annuum) 2.500-8.000
BlackHungarian (annuum) 2.500-10.000
SolvoLongYellowThai (annuum) mild/mdl
HungarianHotWax, ekofrö (annuum) 1.000-10.000
Jaladuro F1  (annuum) 2.500-8.000 (jalapeno-typ)

Mild;
ElephantPepper 
(annuum) 1.000-5.000
Padron, tapaschili, ekofrö (annuum) 500-5.000
Guajillo (annuum) 500-5.000
BrazilianStarfish (baccatum) 2.500-4.000
Piment d´Esplette (annuum) 1.000-2.000
Anaheim M, ekofrö (annuum) 500-2.500
ChiluacleNegro (annuum) 1.500-2.500
Pasilla (annuum) 1.000-2.500
Biquincho (chinense) 500-1.000
HabaneroDulce,ekofrö (chinense) 500-1000
Lombardo,sötpeppar (annuum) 100-500
SweetBanana (annuum) 100-500
Vampire (snäll) (annuum) frö av mild Vampire (ord ca 15.000)

De fem vanligaste arterna av Capsicum;
C. annuum, Spansk Peppar, trots namnet så är den flerårig. I den gruppen hittas många sorter, allt från mycket heta vildarter till söta paprikor.
C. frutescens, Flerårig SpanskPeppar (tex Tabasco, PiriPiri)
C. chinense, Havannapeppar. Här finns värstingarna med styrkor upp över 2 miljoner scovillegrader, men också fantastiska smakupplevelser. Gruppen har haft sin största utbredning i den karibiska övärlden, därav namnet Havannapeppar. Habanero betyder ”från Havanna”
C. baccatum, Bärpeppar. De vackraste och märkligaste frukt-former och färger man kan tänka sig. Mycket arom och stora smakvariationer.
C. pubescens, Rocotopeppar. Andernas juveler. Med en omedelbar hetta. Som torkade får de en fruktig smak som inte finns i den färska frukten. Pubescens betyder hårig, bladen är smått ludna som skyddar dem mot kyla. Fina blå blommor. Fruktköttig konsistens. Svarta frön.

Chiliplantor gillar sol och värme. Trivs i soligt fönster, uterum, växthus, eller utomhus i soligt och skyddat läge under sommaren.
Ju större kruka desto större planta och fler frukter.  Omplanteras i takt med tillväxt.
Hjälp blommorna med pollinering om du odlar inomhus eller i växthus, genom att skaka plantan, eller med en liten pensel.
Chili är fleråring – Beskär på hösten om det behövs, så de får plats – Övervintras inomhus i ljust läge 15 till 20 grader. Vid odling under vinterhalvåret krävs i regel någon form av växtbelysning.
Hettan varierar med mognad, mellan olika frukter på samma planta och beroende på vilken del man smakar. Hetast vid skaftänden/fröfästet, mildast i toppen/fruktspetsen…

Riklig skörd; God i såser, örtsalt, inläggningar, marmelad mm. Chilin kan frysas in eller torkas (halvor)

Pernilla och Åsa

Snart är det dags för årets odlarkvällar:) Nyheter, favoriter, odlingstips och allt möjligt mellan himmel och jord… Ja, Odlingslycka helt enkelt:)
Tisdag 26/2
pratar vi plantor för växthusodling, tex tomater, chili, paprika, gurka, groddar, skott och småblad mm.
Torsdag 14/3 plantor för frilandsodling, tex kål, squash, ätbara blommor, potatis, lök, jordärtskockor mm…Mer info finns på hemsidan; http://www.tant-gron.nu

Och i augusti planerar vi chili-provning igen, ska bli så hett spännande:)
Ha de gott så ses vi. Kram/Pernilla-Tant Grön

Psst! I nästa inlägg presenterar jag årets tomatlista, över 70 sorter Tant Grön-odlade tomater blir det i år…;)

2 kommentarer på “Tant Grön-odlad Chili 2019

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google+-foto

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: